Міжнародна діяльність

         У рамках міжнародного проекту „Права людини, людська гідність, примусова праця“ з 09 до 17 листопада у Державному архіві Хмельницької області працювали учні старших класів НВК № 10 м. Хмельницького і гімназисти та вчителі Гімназії ім. президента Йоганнеса Рау (м. Вупперталь).

         Дослідники працювали над темами: долі українських остарбайтерів, історія Другої світової війни у листуванні солдатів вермахта. Зокрема орацювали  Ф.Р-6347, 1942-1944 „Колекція листів німецьких солдат“. Колекція нараховує 105 листів. З них 60 – із Німеччини адресовані німецьким солдатам, решта – листи німецьких солдат до рідних. Усі були затримані німецькою військовою цензурою. Відступаючи  у 1944 р., німецькі війська не встигли їх знищити.


У пошуках етнонаціональної правди і примирення

         Державний архів Хмельницької області співпрацює з меморіальним музеєм Голокосту у Вашингтоні. Він служить меморіалом мільйонам людей, які загинули під час Голокосту. Головне завдання музею полягає в тому, щоб накопичувати і поширювати знання про цю безпрецедентну трагедію; зберегти пам’ять про тих, хто страждав; заохочувати його відвідувачів до роздумів над трагічними  подіями Голокосту в роки нацистської окупації. Фототека Вашингтонського музею налічує 86 тисяч фотографій з усіх країн. З осені 2012 року працівники музею розпочали роботу з Державним архівом Хмельницької області, щодо виявлення та оцифрування документів з історії єврейського населення Хмельниччини протягом 20-40 років минулого століття.


Вихід на міжнародний рівень: архів відкриває правду про нацистський окупаційний режим

         Ще один напрямок роботи, яким займаються у Державному архіві Хмельницької області, − налагодження зв’язків з поважними закордонними організаціями. Зокрема, непогані мости зведені з Міжнародною громадською організацією “Міжнародний фонд “Взаєморозуміння і толерантність”. ЇЇ місія − поліпшення соціального захисту громадян, які постраждали під час Другої світової війни від націонал-соціалізму; зміцнення взаєморозуміння і співробітництва між народами, забезпечення толерантності у суспільстві. У рамках цього між обласним архівом та фондом “Взаєморозуміння і толерантність” реалізовується низка гуманітарних проектів в інтересах громадян України та інших держав, ветеранів і жертв війни та тоталітарних режимів, а також проектів зі збереження історичної пам’яті.

         Представником Хмельницького обласного віділення Міжнародної громадської організації “Міжнародний фонд “Взаєморузуміння і толерантність” є Володимир Петрович Кухар. Володимир Петрович працює у фонді вже давно, завдяки його роботі остарбайтери  отримали компенсаційні кошти. Першим проектом співпраці між Державним архівом Хмельницької області та фондом було проведення 20-21 вересня, Всеукраїнської конференції “Архівна справа на Поділлі” в рамках якої відбулася секція “Історія Поділля в роки Другої світової війни в архівних документах”. До кінця року спільно буде видано монографію “Нацистський окупаційний режим на території генеральної округи Волинь-Поділля”. В планах на 2013 рік пересувна фотовиставка “Поділля очима солдатів вермахту”;  підготовка та видання збірки документів, листів, фото “Життя населення Хмельниччини в період німецької окупації”. Також проводиться робота з виявлення, описування, фотографування місць масових страт гітлерівцями єврейського населення, таборів, гетто, місць примусового тримання на території Хмельниччини; розроблення анкет опитування жертв Другої світової війни на Хмельниччині, проведення опитування та створення архівної колекції.

         А віднедавна Держархів Хмельницької області спільно з міжнародним фондом “Взаєморозуміння і толерантність” оголосив обласний конкурс студентських і учнівських робіт “Повсякденне життя мого населеного пункту під час нацистського окупаційного режиму в роки Великої Вітчизняної війни”.